נזק של 4 מיליון שקל
בשריפת בית כנסת בתל אביב

פורסם ב news1  בתאריך 15/9/2014

בית הכנסת "איחוד שיבת ציון" נסגר עד החגים. מבוטח בחברות אילון, שומרה והכשרה-ביטוח. אין חשד לחבלה - הדליקה פרצה ככל הנראה בשל קצר חשמלי.

נזק הנאמד ב 4 מיליוני שקל נגרם לפני כשבועיים (יום ב', 1.9.14 ) כתוצאה מדליקה לבית הכנסת הוותיק "איחוד שיבת ציון" ברחוב בן יהודה 86 בתל אביב. שלוש חברות ביטוח לפחות - אילון, שומרה והכשרה-ביטוח - מבטחות את הבניין, כל חברה והאגף שלה.

בבדיקות שנערכו מיד לאחר הדליקה התברר, שהדליקה נגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במזגן בקומת המרתף. אין חשש או חשד לחבלה מכל סוג שהוא. הבניין הוא בן 7 קומות.

אילון, שהיא חברת הביטוח העיקרית, מבטחת את שני אולמות התפילה המרכזיים, את ארונות הקודש, כלי כסף וכלי קודש, ספריה תורנית גדולה, ריהוט ועוד. ספרי התורה לא נפגעו.

שומרה, חברה-בת של מנורה, מבטחת את שתי הקומות העליונות, שבהן פועלת אולפנית לבנות. הכשרה-ביטוח מבטחת חלק אחר של הבניין.

בחברות הביטוח מעריכים שבעתיד, לאחר גמר השיפוצים והתיקונים, תהיה התחשבנות בין חברות הביטוח על חלוקת הפיצויים, כדוגמת תיקון מערכת החשמל שקרסה.. 

שמאים משלוש החברות ביקרו בבית הכנסת וערכו אומדן של הנזקים, המגיע כאמור לכ-4 מיליוני שקלים. חברת השיפוצים "אקספרס בלפור" נשכרה לעריכת השיפוצים והיא פועלת בקצב מזורז ככל האפשר. העבודה נעשית גם בשעות הערב.

בית הכנסת נסגר, וכל התפילות והאירועים הועברו לבית הכנסת ולחדר צמוד במלון "דבורה" הסמוך, הנמצא בבעלות משפחת קנול.

בית הכנסת נבנה לפני כ 40 שנה. הוא מומן בין היתר מתרומה ששלח הסנאט של עיריית ברלין, שהייתה אז, בתקופת המלחמה הקרה, גוף מדיני נפרד, ולא חלק מגרמניה המערבית או המזרחית